Magnus Larsson och Patrik Wirengård hade hoppats på mer hemma mot HMIS.
Foto: Stefan Härnström
Bortsett de tre överlägsna topplagen i serien har BOIF släppt in minst mål, blott 33 stycken. Idag var man stabila defensivt ännu en gång – men när HMIS gjorde 0-1 med kvarten kvar talade det mesta för bortaseger.
BOIF lyckades hitta en replik när Liam Pihl nätade. Matchen slutade 1-1. Patrik Wirengård var missnöjd.
– Vi får verkligen inte matchen dit vi vill och får slita hårt. Vi får inte mycket att stämma och är inte nöjda med prestationen. Vi är stabila bakåt, men får inte till någon jättematch. Det var skönt att vi lyckades kvittera i det läget, säger han.
Vad är du besviken med?
– Vi lyckas inte skapa så många målchanser som vi tycker att vi borde kunna göra. Vi är starka bakåt och man ska kunna vinna om man släpper in ett mål. Men poängen kan betyda en del framåt och vi får vara nöjda med en kvittering. Vi bjuder inte på någon jätteunderhållning.
Joel Jonsson var duktig som högerback och plussas.
– Han hade en fin attityd i matchen. Han bidrar med mycket bra i spelet och i snacket. Som vanligt sliter alla i vårt lag. Det bär inte så mycket frukt i spelet, men vi ska inte gnälla för mycket heller.
Tabellen finns här.