Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Svaret om åtgärden – ”Det är ren bullshit”

Jimmy Loord och Malin Sjölander är kritiska till regionmajoritetens hantering av de palliativa vårdplatserna. Bilden är ett montage. Foto: Mostphotos/Jakob Karlsson

Svaret om åtgärden – ”Det är ren bullshit”

De stängda palliativa vårdplatserna i Västervik var en het potatis i valrörelsen. Det nya rödgröna styret har nu presenterat en utredning av hela den palliativa vården. Oppositionsrådet Jimmy Loord (KD) är inte imponerad.
– Det är ren bullshit, säger han.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Vård i livets slutskede – palliativ vård – var en av de mest debatterade frågorna i valet till regionen. Sedan 2022 har platserna i Västervik stängts på grund av rekryteringsproblem och vissa personer har istället förts till Länssjukhuset i Kalmar som idag är länets enda palliativa vårdenhet.

S, C, MP, V som utgör det nya regionstyret har gått fram med att den palliativa vården i hela länet nu ska utredas med startskott 2027.

"Inget annat beslut har fattats"

När oppositionen med M och KD presenterade sitt budgetförslag under måndagen var varken Jimmy Loord (KD) eller Malin Sjölander (M) särskilt imponerade av åtgärden.

– Det finns ett gammalt beslut i fullmäktige om att det ska finnas palliativa vårdplatser i Västervik och det gäller fortfarande. För några år sedan försvann de ändå. Nu vill majoriteten tillsätta en utredning och ta ett omtag. Det märkliga är att regionfullmäktiges beslut om att platserna ska finnas inte är upphävt. Inget annat beslut har fattats, säger Jimmy Loord och fortsätter:

– Utredningen ska undersöka om vi har en jämlik palliativ vård i länet och, om vi inte har det, presentera förslag. Vi kan redan nu säga att vården inte är jämlik. Det behöver inte utredas. Det vet vi och vi vill återinrätta de palliativa vårdplatserna i Västervik.

Annons:

"Vilka andra verksamheter ska vi stänga?"

Majoriteten har argumenterat för att det tidigare arbetssättet och organisationen inte fungerade.

– Att verksamheten inte skulle ha fungerat är bara bullshit i vår värld. Det har saknats politisk vilja och prioritering. Nu kommer man att utreda och arbeta med frågan under hela mandatperioden och kanske presentera något lagom till nästa val. Vi vill sätta mer press. Det finns ett beslut om platserna och de ska öppnas igen. Den omsorg som ett litet barn möts av när det föds ska en människa också mötas av i livets slutskede.

Tyckte ni att verksamheten fungerade när platserna var öppna?

– Den fungerade mycket bra. Vi har pratat med anhöriga som beskrivit vilken fundamental skillnad det var att kunna ha sin närstående på en palliativ vårdplats på sjukhuset jämfört med att vårda personen hemma. Vi har också träffat personer som arbetade där och som beskriver verksamheten i väldigt positiva ordalag, säger Malin Sjölander.

Karin säger att den tidigare verksamheten inte fungerade och att man inte tänker gå tillbaka till den. Hur ser ni på det?

– Varken personal eller anhöriga beskriver det så. Vi har ganska tät kontakt med medarbetare och anhöriga, och de säger att det var väldigt bra. Det som inte fungerade var rekryteringen. Men vilka andra verksamheter ska vi stänga för att det är svårt att rekrytera? Hälsocentralen i Hultsfred eller kvinnokliniken? Det är svårt att rekrytera på många håll. När det gällde de palliativa platserna valde man att stänga istället, varför?

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

Annons: