VIK-legenden Joakim Englund väntas bli styrelseledamot på måndag.
Foto: Bildbyrån
Jan Lundberg, som även är tränare i Tjust IF, föreslås bli ny ordförande och klubblegendaren Joakim Englund väntas bli ny ledamot.
Lundberg kommer från Stockholm, men flyttade med sin familj till Västervik för två år sedan. Han är till vardags områdeschef på Samhall, men har en lång idrottslig bakgrund.
"Janne är en utbildad fotbollstränare (denna säsong i Tjust IF i division 4) och en hockeypappa som brinner för att föreningar ska hitta sin egen idé och sedan jobbar stenhårt för att utveckla den i föreningsgemenskapen. Det långsiktiga utvecklingstänket följer med i Jannes hela karriär och han kommer att kämpa för att skapa möjligheter för alla spelare, tränare, övriga ledare, funktionärer, anställda, samarbetspartners och supportrar att samlas och dra åt samma håll", skriver VIK på sin hemsida.
Joakim Englund var lagkapten i det Västervik som gick upp i Allsvenskan i mitten av 10-talet. Totalt blev det åtta säsonger i A-laget.
"Jocke Englund sitter på ett mycket värdefullt kontaktnät i Hockeysverige som VIK kan ha stor nytta av i styrelsens arbete framöver", skriver klubben.
Det extrainsatta styrelsemötet är på måndag. Västerviks IK är mitt inne i en ekonomisk kris. Mer om det kan du läsa här.