Annons:

Sök

Annons:

Dubbla skador och rött kort när Västervik föll på nytt

Max Lundin fick sitt andra gula kort och blev utvisad i början av andra halvlek. IFK Västervik förlorade till sist med 1–5 mot BK Ljungsbro. Foto: Ossian Mathiasson

Dubbla skador och rött kort när Västervik föll på nytt

Det går fortsatt tungt för IFK Västervik som nykomling i division 3. Hemma mot BK Ljungsbro blev det förlust med 1–5.
– Det är tufft, riktigt jävla tufft just nu, säger tränaren Jonas Elb.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

IFK Västervik har fått en jobbig start på division 3-äventyret och stod på två poäng på sju matcher inför dagens match mot BK Ljungsbro. En skada på uppvärmningen och en skada efter tio minuters spel ställde till det för laget i dagens match.

– ”Jonte” (Jonathan Fält-Öhr) går sönder på uppvärmningen. Det är något med foten som har känts tidigare. Det kom upp på uppvärmningen och han kan inte stödja på foten. Heiskanen (Victor) spelar i tio minuter innan jag får byta ut honom med baksida lår. Vi får ändra om och göra det bästa av det, säger Jonas Elb.

Ljungsbro tog ledningen i 34:e minuten innan Anton Vesterberg kvitterade sju minuter senare.

– De börjar bäst och vi börjar pressa lite för tidigt och hamnar lite fel. Vi vågar inte riktigt kliva med vår backlinje och det blir för stora hål i vårt lag. De gör 1–0 och har bud på fler mål. Hampus (Strömbäck) gör en jättebra första halvlek. Anton pressar sönder och gör 1–1 på ett eget initiativ. Han vinner bollen högt upp och gör 1–1 efter ett hopslag med målvakten, säger Jonas Elb.

Rött kort efter 2–1

Med ett oavgjort resultat i halvtid var känslan god i IFK-lägret.

– Vi känner att vi kan rätta till det och ska ställa oss lite lägre i andra halvlek.

Tio minuter in i andra halvlek gjorde Ljungsbro 2–1 och kort därpå fick Max Lundin sitt andra gula kort och blev utvisad.

– Jag har inte riktigt sorterat hur 2–1 går till, men jag har för mig att de spelar in bollen centralt och avslutar utifrån. Sedan får vi det röda kortet. Max har ett gult sen innan. Han slår iväg bollen samtidigt som domaren blåser frispark. Jag tycker att det är väldigt tveksamt och domarkontrollanten upplevde samma sak som mig. Det grinar oss i nyllet på riktigt.

Ljungsbro gjorde sedan 3–1 på straff och fyllde på med ytterligare två mål fram till slutresultatet 5–1.

– 3–1-målet får inte ske på den här nivån. Vi har sedan ett läge för att göra 3–2 och en straff som vi blir tilldömda där domaren efter en stund beslutar sig för att ta bort och säga att det är frispark till målvakten. Det är inte på grund av domaren, men det är inga domslut som följer med oss där vi ligger i tabellen.

Elb berättar att IFK Västervik spelade 4–4–1 efter utvisningen och försökte framåt.  

– Vi kommer till lite lägen, men det blir omställningar och då blir vi tunna. Det är som det är.

Annons:

"Tänker inte sluta tro på det"

IFK Västervik ligger sist med två poäng efter åtta matcher och har fyra poäng upp till kommande motståndare, Hjulsbro IK, på negativ kvalplats.

– Jag får inte, kan inte och tänker inte sluta tro på det. Någonstans måste jag försöka hitta något och få träff på något. Vi måste gilla läget som det är och ge oss tillbaka till en ny träningsvecka och höja kvaliteten på varje träning för att växa in detta. Det står 5–1 och det är 5–1. Det går inte att trolla bort det.

Målvakten Hampus Strömbäck fick beröm för sin insats. Han gjorde sin första match för säsongen i David Kulls skadefrånvaro.

Tabellen hittar du här.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

070 378 71 16

Annons:

Tabellservice

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: