Både Harald Hjalmarsson och Marcus Fridlund vill understryka att kommunen inte har något samarbete med företaget som ska göra förstudien om kärnkraft.
Foto: Tess Hartikka
Under fredagen gick bolaget Kärnfull Next ut med ett pressmeddelande om att de inleder en förstudie för att anlägga kärnkraftsreaktorer i Västerviks kommun.
Det är ett område på ungefär 215 hektar som ska undersökas, och förstudien ska bli klar under hösten.
I pressmeddelandet skrev de bland annat så här:
Kommunstyrelsens ordförande Harald Hjalmarsson (M) har öppnat upp för möjligheten att bygga SMR i kommunen, och en politisk majoritet har uttryckt stöd för en sådan utveckling.
Detta var något som Harald Hjalmarsson själv reagerade på.
– Jag blev minst sagt förvånad i morse när jag såg pressmeddelandet, eftersom de omnämnt mig på det viset utan att ha kontaktat mig. Så brukar man vanligtvis inte göra, säger han.
"Känns konstigt"
Senare nämns det även att ”Förstudien kommer att omfatta tekniska, miljömässiga, samhälleliga och ekonomiska utvärderingar av platsen, i samarbete med Västerviks kommun, fastighetsägare och andra relevanta intressenter. ”
– Att de skriver ett pressmeddelande om att de tecknat ett avtal med en fastighetsägare, det lägger jag mig inte i, men det känns konstigt att kommunen blev inblandade i det här. Jag vill klargöra att det inte finns något avtal med det här företaget och kommunen, och för den delen heller inte med något annat företag vad gäller kärnkraft.
Företaget själva säger att de refererar till sådant som de läst i tidningsartiklar, bland annat denna från 2023 när Hjalmarsson uttryckt sig positivt kring kärnkraft.
Kommunen valde att avstå
Det var för ungefär två år sedan som kommunen blev kontaktad av Kärnfull Next, och de fick information om hur företaget arbetar och om hur reaktorerna fungerar. De frågade om kommunen var intresserade av att vara med i förstudien, men kommunen valde att avstå.
– Vi kände inte att det var något som vi skulle engagera oss i då. Då vill jag ändå säga att jag tror att vi är flera partier i Västervik som åtminstone inte är motståndare till kärnkraft. Tvärtom inser vi att kärnkraft är bra för elförsörjningen. Energifrågan har ju blommat upp till en jättestor fråga de senaste åren och kommer bli viktig nu när vi ska jobba med vår översiktsplan som ska bli klar till 2028. Vi kommer behöva ett robust elförsörjningssystem, och rent teoretiskt skulle det kunna handla om kärnkraft, men det kan också vara andra typer av energislag.
Företaget skriver också att diskussioner redan har förts i kommunfullmäktige om hur Västervik kan bli en del av Sveriges framtida kärnkraftssatsning. Hjalmarsson menar att man inte har pratat med företaget sedan de presenterade sig för två år sedan, utöver att de blev kontaktade för några dagar sedan om information om att de teckat avtal med en fastighetsägare. Harald Hjalmarsson säger att han inte vet vad de syftar på när de skriver om diskussioner i fullmäktige.
– Det finns absolut inget beslutsärende kring kärnkraft, det är jag säker på. Jag vet inte vad de syftar på, det får företaget svara på i så fall. Visst, det är möjligt att någon lyft frågan om kärnkraft i samband med någon debatt i fullmäktige, till exempel om vi pratat om elpriser, men något ärende finns det inte i alla fall.
“Blivit förda bakom ljuset”
Oppositionsrådet Marcus Fridlund (S) blev också förvånad över att läsa pressmeddelandet.
– Kommunstyrelsens presidium hade ett möte 2023 med dem, och efter det gjorde vi det ganska klart att kommunen inte ville delta i någon förstudie. Efter det har det så vitt jag vet inte hänt något mer. Jag blir ju frågande. Antingen har oppositionen och befolkningen blivit förda bakom ljuset, eller så är det företaget som jobbar på ett väldigt oseriöst sätt, säger han.
Han menar också att de inte har tagit upp frågan i fullmäktige, samt att det i kommunens nuvarande energi- och klimatstrategi inte finns något om detta.
– Det stämmer ju inte. Jag tycker det är ett konstigt agerande. Om det är en privat markägare som vill genomföra studien med dem, det i sig är inget konstigt. Men att man blandar in kommunen och får det att framstå som att man gör det tillsammans med kommunen, det ställer jag mig emot.
Vad tycker du om att de gör förstudien?
– Jag tycker egentligen inget om det. Som lagstiftningen ser ut i dag så tillåts inte kärnkraft i Västervik. Det kan såklart ändras, och de kan göra en förstudie om de vill. Det finns ju redan kärnkraft några kilometer ifrån vår kommungräns. Personligen tänker jag att om man ska satsa på kärnkraft så ska man göra det på befintliga anläggningar, säger Marcus Fridlund.
Harald Hjalmarsson nämner också att det, utifrån den kunskap han har i dagsläget, låter som ett bra alternativ att vidareutveckla den kärnkraft som redan finns i närliggande kommuner.
– Där finns det redan infrastruktur med allt ifrån ledningsnät till säkerhetskontroller. Men jag är inte expert i frågan.
Slutligen vill Hjalmarsson återigen förtydliga att förstudien är något som företaget gör på egen hand.
– Det finns inte något avtal eller liknande om att vi samarbetar. Om man kan uppfatta det så, så vill jag dementera det.
Senare i kväll kommer en intervju med företaget.