Dödsfallet under Rally-SM anses ha varit ett dödsfall utan misstanke om brott. Utredningen är nedlagd. Bilden är ett montage. Foto: Pixabay/Mostphotos
Det var i samband med fredagens första specialsträcka som en tragedi skakade om SM-deltävlingen i rally. En man och en annan person gick ut på körbanan samtidigt som en tredje person ska ha försökt att få bort dem därifrån.
Vad som sedan skedde är okänt, men personen i 70-årsåldern fördes till sjukhus. Hans liv gick inte att rädda och händelsen utreddes som vållande till annans död.
Polisen gick tidigt ut med en vädjan till allmänheten om att få in tips om händelsen och efter det ansåg Niclas Juneskog, vid polisens avdelning för grova brott, att man hade en god bild av händelseförloppet.
Inget brott
Tidigsre har polisen inte velat kommentera om man har någon misstänkt för vållande till annans död. Juneskog har varit återhållsam hela tiden med uppgifter och är det fortsatt.
Nu står det dock klart att utredningen är avslutad och man ser det som ett dödsfall utan misstanke om brott.
– Jag är väldigt fåordig, men det är ingen förundersökning om brott längre. Den är avslutad, men vi uttalar oss inte mer om det, säger Niclas Juneskog vid polisen.
Det är åklagaren som fattat det beslutet.
– Vi kommenterar det inte mer när det gäller dödsfall utan misstanke om brott. Vi uttalar oss inte om det, säger Juneskog.