Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Hade nästan två promille – man åtalas för grovt rattfylleri

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Hade nästan två promille – man åtalas för grovt rattfylleri

En man i 40-årsåldern från Västervik åtalas för grovt rattfylleri.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Det var den 30 maj som mannen körde in i en byggnad vid Bökensved i Västervik. Mannen fördes till sjukhus, men klarade sig med lindriga skador. 

Mannen blåste positivt och det visade sig sedan att han hade nästan två promille i blodet. Promillehalten uppgick nämligen till 1,87. 

"Brottet bör bedömas som grovt eftersom alkoholkoncentrationen uppgick till minst 1,0 promille i blodet och körningen innebar påtaglig fara för trafiksäkerheten i och med att NN orsakat en trafikolycka genom att kollidera med en fastighet", skriver åklagaren i stämningsansökan.

Fastighetsbolaget som drabbades yrkar nu skadestånd av mannen med drygt 25 000 kronor. Det handlar om kostnader för att reparera fasaden som förstördes i samband med detta.

Mannen erkänner brott.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

Annons: