Det var vid 02.30-tiden som en polispatrull blev beordrad till Max i Västervik med anledning av att okända gärningspersoner hade skadat två män i 20-årsåldern.
Polisen mötte upp två målsäganden och vittnen som de höll förhör med. De misstänkta personerna hade lämnat innan patrullen kom fram till platsen.
– Det ska ha uppstått någon form av dispyt/bråk mellan personer som ska ha handlat i kön inne på Max. De blir slagna av flera män som lämnar platsen i bil, säger Filip Annas vid polisen.
Ingen person har gripits misstänkt för misshandeln.
– Vi har hållit förhör och samlat in uppgifter som vi hoppas kan leda oss fram till gärningspersonerna. Vi undersöker för att se om vi kan lokalisera gärningspersonerna som misstänks ha utfört misshandeln, säger Filip Annas.