Marina Molin och Caroline Björkgren på Västervik Framåt ser fram emot den nya gemensamma satsningen med Oskarshamn.
Foto: Pressbild
Att attrahera kompetens och få fler att upptäcka möjligheterna utanför storstadsregionerna är en viktig framtidsfråga. Därför samarbetar Västervik Framåt och Attraktiva Oskarshamn för att nå människor som funderar på att flytta till regionen, återvända hem eller ta nästa steg i arbetslivet. Det skriver Västervik Framåt i ett pressmeddelande.
Mingla med Västervik har arrangerats sedan 2016 och är en mötesplats för människor som är nyfikna på möjligheterna att bo, leva och arbeta i Västervik. I år utvecklas konceptet när Attraktiva Oskarshamn ansluter med Mingla med Oskarshamn under samma kväll.
"Starkare tillsammans"
Västervik och Oskarshamn har starka näringsliv inom många olika branscher. Under kvällen får deltagarna möta lokala företag och arbetsgivare, skapa kontakter och upptäcka möjligheterna till både arbete och liv längs Smålandskusten.
– Våra kommuner har mycket gemensamt och tillsammans kan vi visa upp både en bred arbetsmarknad och en fantastisk livsmiljö. Vi blir helt enkelt starkare tillsammans, säger Marina Molin, vd för Västervik Framåt AB.
Det handlar inte bara om att rekrytera här och nu, utan också om att bygga relationer för framtiden. För den som funderar på en flytt spelar också livet utanför jobbet stor roll, med närhet till hav och natur, attraktivt boende och skolor och kortare avstånd i vardagen.
Samarbetet ger Västervik och Oskarshamn möjlighet att nå fler och stärka företagens långsiktiga kompetensförsörjning.
– För mig handlar det här om mer än en kväll i Stockholm. Det handlar om att skapa relationer som på sikt kan leda till nya medarbetare, nya invånare och nya möjligheter för våra företag. Om vi dessutom kan göra det tillsammans med våra lokala företag samt våra grannar blir effekten ännu större. Det är precis den typen av samverkan som vi vill se mer av, avslutar Marina Molin.