Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Holdingbolag i Vimmerby i konkurs

21 oktober 2026 06.36

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Aktiebolaget Artmark Holding AB har försatts i konkurs. Företaget registrerades som aktiebolag 17 januari 2020 efter att ha grundats 2019 och har haft sitt säte i Vimmerby. Konkursen registrerades hos Bolagsverket och inleddes den 20 oktober, enligt uppgifter från kreditupplysningsföretaget AB Syna.

Beskrivningen av företaget har varit "Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom mediebranschen samt äga och förvalta aktier i annat bolag och därmed förenlig verksamhet " och företaget har haft ett aktiekapital på 50 000 kronor.

Totalt har två personer suttit i företagets ledning.

Så går en konkurs till En konkurs innebär, för ett aktiebolag, att det avvecklas genom att bolagets tillgångar används för att betala bolagets skulder. Ett bolag kan begäras i konkurs av aktiebolaget självt eller av en borgenär som har fordringar på bolaget. Tingsrätten tar upp ansökan och försätter bolaget i konkurs. Tingsrätten utser en konkursförvaltare som hanterar processen. Konkursförvaltaren redovisar till tingsrätten som avslutar konkursen och bolaget är därmed upplöst. Länk till Bolagsverket

Annons:

Annons:

Annons: