Linn Källgren och Cecilia Kåremyr.
Foto: Pressbild
Vi inom politiken behöver skapa rätt förutsättningar för att kunna ge den hjälp som behövs i skolan. Genom satsningar på mindre grupper för de små barnen, ökad lärartäthet och direkta insatser vid första tecknen på att ett barn behöver stöd. Vi vet redan att 1 av 5 barn behöver extra stöd i skolan.
Det får inte komma som en överraskning, utan måste räknas med i budget och planering av resurser. När en vårdnadshavare efterfrågar hjälp för sitt barn, behöver skolan tydligt kunna signalera att det här är ett uppdrag som vi kommer kunna axla. Ansvaret behöver bäras av hela skolan, dess ledning och ytterst av politiken. Det är vi politiker som kan ge de förutsättningar som behövs för en välfungerande skola.
*
Därför vill vi socialdemokrater satsa på minskat elevantal i klasser i lågstadiet, med en gräns på 12 elever per lärare. Vi vill ha små klasser till de små barnen. Så tänker vi skapa förutsättning för att alla barn ska bli sedda, och behov av stöd kunna uppmärksammas och åtgärdas direkt. Det här kommer även förbättra lärares arbetsmiljö. Vi vill också ha små grupper i förskolan, och en trygg övergång mellan förskola och skola. För att alla barn har rätt att synas och få sina behov tillgodosedda.
Skolan utgör dock bara en del av våra barns uppväxt. Allt som sker i hemmet, i föreningslivet och i kontakt med vänner och släktingar, kommer påverka barnet. Här har vi gemensamt en chans att göra skillnad! Som förälder, storebror, idrottsledare eller farmor, kan alla vi vara förebilder.
*
Barns hälsa, mående, inlärning och koncentration påverkas positivt av rutiner, mycket rörelse, bra kost och mindre skärm. Om vi som vuxna cyklar eller promenerar, visar vi barnen att det är så man transporterar sig till skola eller aktiviteter. Om vi vuxna stoppar undan mobilen och läser en bok eller spelar fotboll, visar vi att det finns alternativ till scrollande.
Om vi vuxna sätter tydliga gränser varvat med mycket kärlek, förmedlar vi ramar. Om vi äter frukost och bra mat tillsammans i familjen, skapar vi rutiner för oss själva och barnen. För barn gör som vi gör, inte som vi säger att vi gör.
Vi socialdemokrater vill ge förutsättning för en skola att lita på, en skola som fungerar och som det är lätt att prata gott om. En skola med små barngrupper för små barn, där lärarna har en chans att se och möta alla barns behov. Där alla barn får lära sig läsa, skriva och räkna. Där lärarna har rätt förutsättningar för att göra sitt jobb, ett jobb som borde vara det bästa jobbet.
Tillsammans vill vi ta ansvar för våra barn.
Cecilia Kåremyr