Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
PANGSTART FÖR DACKARNA – VANN STORT MOT MÄSTARNA

Dackarna fick en flygande start när man besegrade Lejonen med 50-40. Foto: Stefan Härnström

PANGSTART FÖR DACKARNA – VANN STORT MOT MÄSTARNA

Dackarna fick en flygande start på årets speedwaysäsong. Hemma på Skrotfrag Arena vann man med klara 50-40 mot regerande mästaren Lejonen.

Annons:

Dackarna fick en flygande start på matchen när Timo Lahti och nyförvärvet Nicki Pedersen tog en fyrtvåa i det första heatet mot Bartosz Zmarzlik. Lahti var först över mållinjen.

Ännu högre dackejubel blev det från publiken i det andra heatet. Ukrainaren tillika nyförvärvet Nazar Parnitskyi vann heatet och hade Thomas H Jonasson i släptåg. Det betydde en femetta för Dackarna mot lejonduon Erik Persson och Sammy van Dyck.

9-3 ledde Dackarna med och därefter följde två raka 3-3-heat innan kvällens första sladdpaus väntade. 

Efter den kom ett heat med poängövervikt på nytt för hemmalaget. Timo Lahti och Nazar Parnitskyi ordnade en fyrtvåa mot Dominik Kubera och Sammy van Dyck.

Då var Målillaklubben i ledning mot den regerande mästaren med 19-11.

Ambulansen fick komma in

I det sjätte heatet fick ambulansen komma in på banan. Detta efter att Oliver Berntzon tappat balansen och flugit in i luftstaketet. Efter en viss tid kom han upp på benen för egen maskin, men domaren valde att frysa heatet och resultatet blev 3-3. 

Precis samma resultat fick vi i det sjunde heatet efter att Dominik Kubera varit för snabb för Nicki Pedersen och Timo Lahti. När det var dags för den andra kortare sladdpausen ledde hemmalaget med 25-17.

Danskduon Frederik Jakobsen och Rasmus Jensen bjöd sedan på fin parkörning när man höll Kacper Woryna bakom sig och tog matchens andra femetta. 

Målillas stolthet ledde då matchen med hela 30-18.

Säkrade segern i heat 14

I det nionde heatet bjöds det på fin speedwayfajt mellan Bartosz Zmarzlik och Andzejs Lebedevs. Världens bäste vann kampen och för första gången i kväll fick Gislavedsklubben poängövervikt i ett heat.

I det sista heatet före paus visade Dackarnas nyförvärv Nazar Parnitskyi att han kommer bli att räkna med. Reserven vann heatet före Kacper Woryna och Nicki Pedersen tog den sista poäng. Ställningen vid pausen var 36-24 för Dackarna.

Efter paus försökte Anders Fröjd lasta på allt han hade. Oliver Berntzon och Casper Henriksson plockades bort till förmån för Bartosz Zmarzlik och Kacper Woryna, men det hjälpte inte mot Frederik Jakobsen som ordnade 3-3 i heatet genom att plocka heatsegern.

Lejonen toppade vidare, men det skapade aldrig någon riktig nerv. I det 14:e heatet säkrade Timo Lahti och Nazar Parnitskyi segern med kvällens tredje femetta. 

Till slut blev det 50-40 för Dackarna mot den regerande mästaren från en annan del av Småland. Mer om matchen senare.

Fakta

Poäng Dackarna

Nicki Pedersen 4 (4 heat)

Timo Lahti 12 (5)

Rasmus Jensen 5 (5)

Frederik Jakobsen 11 (5)

Andzejs Lebedevs 6 (4)

Thomas H Jonasson 3 (3)

Nazar Parnitskyi 9 (4)

Poäng Lejonen

Bartosz Zmarzlik 16 (6)

Oliver Berntzon 1 (4)

Casper Henriksson 1 (4)

Dominik Kubera 13 (6)

Kacper Woryna 8 (5)

Sammy van Dyck 0 (3)

Erik Persson 1 (3)

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: