 
    
    
    
        
            Elias Svensson Dervall toppar den interna poängligan i Västerviks IK med sex poäng på sju matcher. 
            
                Foto: Hans Lindqvist
            
        
     
    
 
            
                Västerviks IK stod för en imponerande laginsats borta mot Tranås AIF. 2-1-seger efter förlängning sedan Marcus von Der Geest stått för båda målen.
– Det är välspelat till stora delar och känns skönt att få med sig två poäng när man gör en bra match. Vi håller oss till det vi pratade om på förhand och jag är stolt över att vi lever upp till det. Ibland studsar det fel och det blir något felaktigt byte, men sådant kommer alltid hända. Så länge man har inställningen kommer man väldigt långt, konstaterar VIK-tränaren Joakim Hagelin.
Värdera rätt i egen zon
På fredagens kommer Halmstad Hammers på besök. Ett lag som inlett med fyra segrar av sex möjliga, däribland skalper mot Tingsryd borta (4-1) och topptippade Visby/Roma hemma (3-2).
– Jag vet faktiskt inte så mycket om dem men sitter och tittar lite nu. Det är ett bra lag och vi kommer förbereda oss och vara redo.
Vad blir nyckeln för er?
– Att vi bygger vidare på det vi har startat. Vi ska värdera våra situationer och lägen, när vi ska gå och när vi inte ska gå. I egen zon handlar det om att värdera när vi ska spela lite enklare och när vi ska ta hand om pucken. Den balansen fanns mot Tranås och det tar vi med oss.
Hoppas på samma laguppställning
Sebastian Andersson fick chansen mellan stolparna mot Tranås och får fortsatt förtroende mot Halmstad.
– Han gjorde det väldigt bra och kommer fortsätta. Förhoppningen är att kunna mönstra exakt samma lag som senast, säger Joakim Hagelin.