Foto: Mostphotos/arkiv
Foto: Genrebild
I måndags kväll höll Västerviks IK ett extrainsatt medlemsmöte. Där berättade föreningens ordförande Jan Lundberg att man har ett konkurshot hängande över sig, att läget är kritiskt och att man jobbar mot klockan.
Totalt ligger föreningen 6,6 miljoner back, och det finns nu tre spår man väljer mellan – konkurs, degradering eller kapitaltillskott/nedskrivningar av skulder.
Det som i måndags var mest akut och problematiskt var den skatteskuld på 1,2 miljoner kronor som VIK släpar efter med sedan tidigare. Enligt den avbetalningsplan man har träffat med Skatteverket skulle den första avbetalningen på 180 000 kronor göras senast i dag, onsdag. Om man inte hade lyckas med det skulle hela skulden på 1,2 miljoner förfalla till omedelbar betalning.
Skatterna nu betalda
I måndags kväll hade föreningen inte tillräckligt mycket pengar för att kunna lösa detta, utan 110 000 kronor fattades fortfarande.
– Vi jobbar dygnets alla timmar för att lösa det, men vi behöver hjälp. Så enkelt är det, sa nytillträdde ordföranden Jan Lundberg då.
I dag kan Jan Lundberg leverera positiva nyheter.
– Vi har löst det mest akuta, så nu är den första delbetalningen på skatteskulden betald. Det har gjorts möjligt tack vare hjälp från bland annat sponsorer, berättar han.
Vad innebär detta för er?
– Det är bara ett litet steg på vägen – läget är fortfarande väldigt kritiskt. Men det gör att vi nu kan ta ett kort andetag och sedan börja köra på igen med de parallella spår vi har.
Här kan du läsa vår rapport från måndags medlemsmöte och det ekonomiska läget för Västerviks IK.