Noah Karlsson välkomna tillbaka till Westerviks IBK av sportchefen Christopher Malmberg.
Efter säsongen 2019/20 lämnade Noah Karlsson Westerviks IBK för att gå på innebandygymnasiet i Kalmar och representera CL98. Noah Karlsson spelade främst för CL98:s JAS-lag där han var en tongivande spelare. Han fick även chansen och var en del av CL98:s division 1-lag där han bland annat gjorde nio poäng på tolv matcher säsongen 21/22. Han spelade även i Smålandslaget som slutade trea i SDF-SM.
De två senaste säsongerna har han spelat med CL98:s b-lag i division 3 och med FBC Kalmarsund Ungdoms b-lag i division 3.
"Ruskigt taggad"
Nu väljer Noah Karlsson att återvända hem till Västervik och dra sig på WIBK-tröjan igen.
”Noah är en spelare med enorm fysik, en stor, tuff och stenhård spelare som inte viker sig i några närkamper. Han besitter även ett avslut av högsta klass som han kan nyttja från alla delar av planen. Han kan även spela både forward och back, vilket kommer vara användbart för laget”, skriver WIBK på sin Instagramsida.
Noah Karlsson kommer hem till Västervik med rutin från spel högre upp i seriesystemet.
”Jag är ruskigt taggad att komma in i ett lag och en förening som har något väldigt bra på gång. Nu krävs det hård träning och engagemang från vår sida så hoppas jag att det fortsatt blir mycket folk på läktarna. Det ska vara riktigt jobbigt att komma och möta Västervik. Det ser jag fram emot”, säger Noah Karlsson i en kommentar till WIBK:s Instagramsida.
Förra veckan gjhorde WIBK klart med sin första hemvändare – John Pettersson, forwarden som återvänder till WIBK efter sex säsonger i grannföreningen Vimmerby IBK.