Annons:

Sök

Annons:

Svagt spel när Antvarden tog tre poäng:

Foto: Bildbyrån

Svagt spel när Antvarden tog tre poäng: "Mer är det inte"

IBF Antvarden gjorde ingen vidare insats borta mot Söderköpings IBK:s U-lag. Det räckte ändå till att ta tre poäng. 
– Segern var aldrig hotad, säger Magnus Larsson. 

Annons:

Antvarden vände 0–1 till 3–1 i första perioden och släppte upp Söderköping till 3–3 under första halvan av andra perioden. Antvarden gav svar på tal med två snabba mål och var i ledning med 6–4 efter 40 minuters spel.

Ledningen drygades ut till 8–4 i upptakten av slutperioden och Antvarden vann till slut med 9–6. 

Spelande tränaren Magnus Larsson var nöjd med segern och missnöjd med spelet i Söderköping. 

– Det är tre poäng och mycket mer än så är det inte. Stundtals spelar vi bra, men periodvis går vi ner oss och tappar boll alldeles för lätt i en ganska tempofattig match. Det som avgör är att vi har individuell skicklighet i vårt lag. Lagmässigt kan vi mycket bättre och vi släpper in för många mål för att vi spelar lite för mycket på chans, säger Magnus Larsson. 

IBF Antvarden ligger femma i division 3 med 25 poäng och har fem matcher kvar att spela. Toppkonkurrenten Ledberg IBF:s U-lag väntar på hemmaplan på fredag. 

– Det spelmässiga måste vi få ihop till nästa helg. 

Ingen spelare var bättre eller sämre än någon annan i dag. 

Fakta

Poäng, Antvarden: Peter Hirschman 4+1, Samuel Johansson 0+3, Hampus Strömbäck 2+0, Tommy Nilsson 1+1, Oliver Kellgren 0+2, Christoffer Hagström 1+0, André Olofsson 1+0, Max Johansson 0+1. 

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: