Albin Kito blev poängräddare för Hjorted/Totebo hemma mot Västerviks FF.
Foto: Arkivbild
Hjorted/Totebo inledde bäst, men överlag var det en jämn match där hemmalaget hade mest boll medan Västervik satsade på sitt vassa omställningsspel. En relativt låst första halvlek byttes mot mer dramatik i andra.
Först räddade hemmakeepern August Johansson en straff från Herman Grönwall – men kort därefter var det ändå 0-1 på tavlan. Viggo Rutfjäll målskytt i 64:e. Västervik hann inte spela på ledning länge alls. Vasse Albin Kito kvitterade nästan direkt.
Med kvarten kvar drog Jimmy Svensson på sig sitt andra gula för kvällen och blev utvisad. Matchen förändrades dock inte särskilt mycket av det och båda tränarna ansåg att 1-1 var rättvist.
"Bland det värsta jag sett"
Vi placerar Ayman Hadrous vid talarstolen först:
– Det var en typisk derbymatch med mycket kamp, det blixtrar till stundtals men det är mycket närkamper. Första halvlek startar vi bra, vi hittar in mycket bakom deras backlinje, men får inte utdelning. Efter det jämnas spelet ut och de är duktiga i sitt omställningsspel. Andra halvlek startar vi lite sämre och slarvar lite med passningsspelet och det gynnar deras spel.
Hadrous var besviken över det röda kortet.
– Det blir lite matchavgörande. Det var bland det värsta jag sett att ta ett gult kort där. Jimmy tycker att en spelare satsar fullt, men han säger inget mer än det. Jag tycker det är på en annan nivå, men vi tar tag i matchen efter det röda kortet
Är du nöjd med en poäng?
– Nej, faktiskt inte när vi har hemmaplan och jagar topplagen.
August Johansson, Mehmet Ali Tekbas och Ahmed Imad Tarabeih plussas. Även inhopparna visade framfötterna.
Annons:
Avsändare: Centerpartiet i Kalmar län
"En bra fajt helt enkelt"
Thomas Kongstad i VFF ansåg att 1-1 var rättvist.
– Det är tvådelat, vi spelar sista 15 med en man mer och vi tappar väl initiativet i matchen där och blir lite passiva eller om orken tar slut. Vi låter HT styra det och vi försöker kontra istället, men jag är nöjd med att vi får med oss en poäng på bortaplan mot ett topplag i serien. Det är ett rättvist resultat, men vi kanske skapar lite hetare chanser. Det är en jämn match och det var bra stämning på planen. En bra fajt helt enkelt.
Plus i VFF går till Ville Grönwall, Zackarias Kenndahl, Aron Lindvall, Viktor Björkegren och Jakob Strand. Tabellen finns här.