Annons:

Sök

Annons:

HT bara vinner och vinner – Abrahamsson med två mål

Rasmus Abrahamsson nätade dubbelt för Hjorted/Totebo som ytter. Foto: Arkivbild

HT bara vinner och vinner – Abrahamsson med två mål

Rasmus Abrahamsson fick chansen i en ytterposition. Då svarade han med två mål. Hjorted/Totebo vann med 3-1 borta mot IK Vista.
– Vi hade många supportrar som åkte hit. En eloge till dem, det är imponerande en onsdag i Huskvarna, säger tränaren Ayman Hadrous.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Hjorted/Totebo har minst sagt fått upp ångan. Borta mot Vista kom sjätte segern på de sju senaste matcherna. 

– Det var tufft och fysiskt, men vi kontrollerar större delen av matchen redan från start. Vi får ganska tidig utdelning med 1-0. Sedan är det ett bolltapp centralt och en omställning och så sätter de 1-1. Jag hade ändå en god känsla från början att det här var vår match och att vi skulle gå härifrån med segern, säger Ayman Hadrous. 

Tom Nilsson gjorde 2-1 efter cirka 20 minuter och i den andra halvleken gjorde Rasmus Abrahamsson sitt andra för kvällen fram till 3-1. 

– Det är en liten plan som tillåter mycket fysiskt spel och mycket närkamper. Vista är ett fysiskt lag och fokuserar mycket på fasta situationer och långa inkast. Vi löser det fint. Det vi pratade om i paus var att bli bättre på andrabollar, att vinna fler, och det kan vi också samlas kring. Det gör vi i andra och då gör vi en jättefin och stark insats.

Hyllade supportrarna

Efter 3-1-målet kunde bolltrygga HT mest rulla av återstoden av tiden.

– Vi rullar och spelar fotboll och det gör vi jättebra. Vi gör det fint just nu, är tydliga där och har hittat en fin form. Vi har tydliga rollfördelningar i hur vi ska spela. Grabbarna håller sig bra till matchplanen och det här var en kontrollerad insats. 

Målvakten August Johansson fick göra en riktigt fin räddning på en frispark. 

– Men det är vi som skapar och vi skapar en hel del lägen ytterligare och kunde gjort fler mål. Stabil insats av oss. 

Hjorted/Totebo känner förstås att man är något på spåren med sex segrar på de sju senaste matcher.

– Det är mycket bra inställning på grabbarna nu. Vi kan både kriga till oss segrar och spela fin fotboll. 

Hela backlinjen, som bestod av Emil Schön, Fabian Ring, Filip Gustavsson och Martin Degerman, var värda ett omnämnande. Även Abrahamsson i nya positionen och Tom Nilsson som i vanlig ordning sprang kopiösa mängder. 

– Sedan måste jag berömma alla våra supportrar som åker till Huskvarna en onsdag. All eloge till dem och det är hatten av.

HÄR kan du se tabellen.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Annons:

Tabellservice

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: