Peter Lönnblom stannar kvar i Gunnebo IF.
Foto: Bildbyrån
Peter Lönnblom är därmed klar för sin sjunde raka säsong som huvudtränare i Gunnebo IF. Att det blir en fortsättning i klubben handlar i mångt och mycket om vad laget uträttade på planen under 2025 års säsong.
– Vi har tagit stora steg och utvecklats väldigt mycket det här året. Säsongen 2024 tog vi tio poäng och kom näst sist i serien och i år tog vi 38 poäng och vi tillsammans med Hultsfred var det lag som släppte in minst antal mål i serien. Vi har tagit jättestora steg. Kan vi behålla den truppen och kanske till och med spetsa till den med någon spelare så tänker jag att vi kommer kunna fortsätta utvecklas även nästa säsong. Det som gör det roligt är att se att det är mycket folk på träningarna och att jag får gehör hos mina spelare. Det är framåtanda i Gunnebo och det gör att jag vill vara kvar i föreningen, säger Peter Lönnblom.
"Var vändningen för oss"
Peter Lönnblom har upplevt både med- och motgångar under sina år i Gunnebo. Han var tränare för A-laget när det var som tyngst 2022 med svag träningsnärvaro och degradering från division 5 och har därefter stannat kvar.
– Vi hade en dipp när vi åkte ur division 5 och hade fem spelare på träning den hösten. Vi hade tur med att IFK Västervik la ner sitt C-lag, vilket gjorde att vi fick in väldigt mycket unga spelare som inte hade spelat så mycket seniorfotboll. De kom till oss, var träningsvilliga och det är fortfarande det som är stommen. Vi har såklart byggt på med andra spelare, men deras inträde var vändningen för oss. Det är från det som vi har jobbat jättehårt med att försöka spela fotboll på ett visst sätt. Det är först i år som det har burit frukt och när man ser utvecklingen vill man vara kvar och fortsätta bygga på det vi har börjat bygga på.
Peter Lönnblom och styrelsen tog en diskussion ganska snabbt efter seriens slut.
– Jag ville veta om styrelsen ville ha mig kvar och om spelarna ville ha mig kvar innan jag tog ett beslut. Jag fick information från styrelsen om att de ville att jag ska vara kvar och de hade också gjort en spelarinventering och där framkom det inget negativt. Jag tog en funderare någon vecka och stämde av hemma och det var ett ganska enkelt beslut att fortsätta ett år till när det är positiva tongångar.
"Vill att man pratar med oss innan"
Peter Lönnblom är en av flera personer som hjälps åt i jakten på nyförvärv.
– Det är x antal spelare som vi behöver och som vi skulle vara bra att ha in.
Ingen spelare har i dagsläget tackat nej till en fortsättning i Gunnebo.
– Vi har stämt av med våra spelare och inte fått något om att någon ska lämna. Det känns bra nu, men sedan kommer frimånaden och vi vet alla hur det kan vara där. Det kan vara någon som har sagt att de ska vara kvar och lämnar sista dagen på frimånaden. Vi har bett dem att hålla ett öppet klimat mot oss. Funderar man på att lägga av med fotbollen eller gå till en annan förening vill vi att man pratar med oss innan.
Simon Walett fortsätter i rollen som assisterande tränare, men det lär inte bli så mycket spel på fotbollsplanen.
– När vi gick in i årets säsong var hans plan att vara spelande assisterande tränare då han var tillbaka efter en korsbandsskada. Han började väldigt försiktigt och var med lite i början av säsongen och när han sedan startade upp en egen målerifirma kände han att han inte ville satsa så mycket på fotbollen.