Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Målfest i träningsmatchen mellan Gullringen och VFF

Rasmus Bexell levererade med två mål för sitt Gullringens GoIF. Foto: Arkivbild

Målfest i träningsmatchen mellan Gullringen och VFF

Under fredagskvällen möttes division 4-laget Gullringens GoIF och division 5-laget Västerviks FF. Det blev en målfest publiken på Gullemon bjöds på.
– Skönt med seger även om det var en lite för dålig värdemätare, säger GoIF-tränaren Mattias Sandh efter 7-4-segern. 

Gullringens GoIF kan gå in till höstpremiären med en bra känsla. 7-4 mot Västerviks FF var starka papper åtminstone offensivt.

– Vi testar lite nytt och när vi inte gör det enkla är Västervik med lika mycket som oss. I 65-70 minuter sätter vi fart och då märks det att det är en serie i skillnad. Resultatet är som det är, men mycket i spelet var bra. Höglind (Martin) var bra i tianrollen, fina mottagningar, han gör det enkelt och ofta på en touch. "Ralle" (Rasmus Bexell) var bra i sina mottagningar och en trygghet i boxen. Vi skulle stressa högt första 20 och sista 15 skulle vi bara lyfta. Vi flyttade upp Alex (Swartz) och lyfte bara mot "Ralle" och så kom Alex som en torped där. Yassin (Jalil Kader) var också känslig när han fick lägen, säger Mattias Sandh.

Thomas Kongstad, vars lag hade dubbla tvåmålsskyttar i Herman Grönwall och Jonathan Jonsson, var nöjd med en hel del. 

– Vi möter ett lag från en högre division. De är spelförande sett över hela matchen, men vi har perioder där vi matchar dem. Vi skapar några chanser i första och några i andra utöver målen. De är duktiga på spelet de hade och hittade lediga, tomma ytor att spela upp bollen på. Det var en nyttig match att få lite tävling och hela den delen, säger han.

Beröm till ungdomar

För VFF väntar nu Fågelfors i höstpremiären. Många i VFF:s unga lag förtjänade beröm. 

– Viktor Björkegren 16 år spelar 90 minuter centralt på mitten och gör det bra. Aminullah Sherzad kommer in i andra med speed och mod, och han är bara 15. Vi har många unga i dag, men kan inte matcha Gullringen riktigt fysiskt eller sett till styrka. Vi blir lite tunna och småvuxna för att matcha Gullringen ordentligt.

Mattias Sandh tyckte det var lite för tunt motstånd för att kalla det en värdemätare. 

– Västervik tog tvärslut efter 55-60 minuter. Jag trodde de skulle ha mer ork, men vi har tränat stenhårt och varit igång i två veckor.

I princip hela GoIF:s trupp är nu också tillgänglig inför det som komma skall.

– Tapper (Emil) hoppar in sista 20 och det är roligt. "Ralle" är tillbaka från start. Vi har varken Victor (Okeji) eller Fauzi (Dotor) med i dag och jag får angenämna problem nästa vecka.

I Gullringen svarade Rasmus Bexell för två baljor liksom Felix Johansson. Även Linus Hillström, Yassin Jalil Kader och Rasmus Thomasson nätade.

Annons:

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: