Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Skilda meningar efter H/T:s seger i Djursdala

Tom Nilsson öppnade målskyttet för Hjorted/Totebo. Foto: Arkivbild

Skilda meningar efter H/T:s seger i Djursdala

Hjorted/Totebos tränare Jimmy Svensson tyckte att hans lag borde ha vunnit med 3-0. Djursdalas dito David Henriksson att hans lag förtjänade poäng.

Annons:

Ja, det var minst sagt olika åsikter efter kvällens drabbning på Dalavallen. Klart är att Hjorted/Totebo vann med 3-0, mycket tack vare en stark start med två mål första kvarten. Först genom Tom Nilsson och därefter genom Simon Sandholm.

Djursdala avslutade andra halvlek starkt, men fick ingen utdelning. I andra hade H/T relativt god kontroll på matchen och Albin Kito stängde tillställningen med sitt 3-0-mål med 20 minuter kvar.

– Det var stabilt. Första 25 dominerar vi spelet, gör två mål och de får inte låna mycket boll. Sista 20 är det en del långa bollar där vi står och sover lite. Jag var inte helt nöjd med den delen, i andra har vi 2-0 att gå på och tar hem laget lite mer. Då stänger vi ned dem totalt. De har ingenting och vi tar vara på deras dåliga passningsspel och har fyra frilägen. Det borde ha blivit mer än 3-0, säger Jimmy Svensson som var ungefär lika nöjd med samtliga adepter.

"En jättefin fotbollsmatch" 

David Henriksson i DSK gillade lagets passion.

– Just nu är jag både glad och det känns tungt. Vi gör en jättefin fotbollsmatch och faller tyvärr på några individuella misstag som straffar sig. Vi möter ett jättebra fotbollslag och jag tycker att vi förtjänar mer. Vi står upp för varandra och ger verkligen allting. Offensivt hittar vi varandra, sen möter vi givetvis ett väldigt skickligt lag. Jag hade gärna sett att vi fått med oss en poäng och det är något att bygga vidare på.

Hela hemmalaget var bra, men Petter Sandbergs arbetsinsats lyfts fram.

Tabellen finns här.

Annons:

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: