Christopher Sjöblad gjorde hela fyra mål i IFK:s storseger.
Foto: Arkivbild
Malmbäck hade bara släppt in två mål på seriespelets första tre matcher – men idag small det ordentligt. IFK körde över bortalaget fullständigt och vann med 8-1. Christopher Sjöblad var i en egen klass med fyra nya mål, Eddie Lundin satte två och Kilton Bakiu och Oskar Åberg hittade också rätt.
Malmbäcks mål? Ja, det var ett självmål för 0-1.
– Vi började lite dåligt och släppte in ett självmål, men det var inget vi brydde oss om. Det var full fart och en riktigt bra match av alla. Vi hade bra passningsspel och spelade en väldigt kreativ fotboll offensivt. Vi flyttar boll på ett fantastiskt sätt, satte en riktig bra press och flyttar lagdelarna väldigt bra, säger Hadrous.
"Mött ganska bra lag"
IFK hade vänt till 5-1 efter en halvtimme. Hadrous var förvånad över utgången.
– Ja lite med tanke på att det är ett lag som släppt in två mål på tre matcher och då har de mött ganska bra lag. Jag trodde de skulle vara mer tajta, men vi gör en riktigt bra match och tvingar dem att öppna upp sig. Vi har jobbat en hel del med rörelsemönster och vilka ytor vi ska söka. Det var riktigt kul att se.
Anfallsparet Christopher Sjöblad och Eddie Lundin hyllas, men bäst på plan var mittfältsmotorn Daniel Engel.