Annons:

Sök

Annons:

Ankarsrums ultradefensiv gav poäng: ”Aldrig mött ett sånt lag tidigare”

Foto: Bildbyrån

Ankarsrums ultradefensiv gav poäng: ”Aldrig mött ett sånt lag tidigare”

Ankarsrums IS kom till spel med en ultradefensiv uppställning i premiären mot FC Örbäcken. Det resulterade i en poäng. 
– Mina spelare fullföljde taktiken till 100 procent, säger Ankarsrums tränare Oscar Ingström. 

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Efter en strulig försäsong blev få träningstillfällen och lågt deltagande på de genomförda träningarna har Ankarsrums IS som mål att genomföra årets säsong och göra ett mål i division 6. 

Den ena punkten kan de sätta check på. Ankarsrum tog nämligen ledningen med 1–0 mot FC Örbäcken då Robin Thorén Johansson nickade in en inläggsfrisspark i 35:e minuten. 

Det var med en defensiv taktik som Ankarsrum gick in i dagens seriepremiär och hoppades på att det skulle gå vägen. 

– Vi har ingen ork jämfört med motståndarna och då valde jag att sätta ut en gammal Championship Manager-taktik som Ajax hade på spelet 2000/2001 – en julgransformation där vi lät Örbäcken ha 95 procent boll. De fick spela runt oss eller slå längre bollar som gick ner till målvakt eller inspark. Att gå in i paus med en ledning efter att vi knappt haft bollen var skönt. Det gör att spelarna tror på det jag gör. Tror man på det så kämpar man utifrån de angivna förutsättningarna, säger Oscar Ingström. 

Premiärmatchen slutade 1–1 efter Ahmad Ayans kvittering i 75:e minuten.

– Att vi skulle släppa in ett mål var vi kanske förtjänta av under 90 minuter. På helheten sett är ett oavgjort resultat rättvist även om jag kan förstå att Örbäcken tycker att de borde haft tre poäng med tanke på bollinnehav och halvchanser. Vi styrde det så att de fick ett bollinnehav och vi var tvungna att göra det eftersom de har tränat tio gånger så mycket mer än vad vi har gjort. 

Ingen spelare föll ur ramen i Ankarsrum och plusbetyg delades ut Majid Jafari och Robin Thorén Johansson. 

"Inga ambitioner om att spela fotboll"

Jonas Elb, tränare i Örbäcken, var inte nöjd med sitt eget lags insats och AIS-taktiken.

– Jag är inte nöjd. Vi får ingen fart i det vi gör och klarar inte av att driva spelet. De (Ankarsrum) spelar efter sina förutsättningar och har inga ambitioner om att spela fotboll. De backar hem och slår långt och det blir för trångt för oss. Jag har på riktigt aldrig mött ett sånt lag tidigare. Jag blev lite tagen, säger Jonas Elb

Hade Örbäcken fått utdelning i början av matchen hade det sett annorlunda ut, enligt Jonas Elb. 

– Vi skapade två-tre chanser första kvarten och hade vi gjort mål där så hade det blivit en helt annan match. Nu gjorde vi inte det och då blev matchen som den blev. Vi är inte så nöjda och hade hoppats på att få ut mer av detta. 

Samuel Biemnet och Jakob Strand stack ut i Örbäcken.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

0703787116

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: