Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Storförlust i Västervik i premiären – favoriten nätade sex

Viggo Rutfjäll gjorde två mål i förlustmatchen mot Oskarshamn. Foto: Västerviks FF

Storförlust i Västervik i premiären – favoriten nätade sex

Västerviks FF fick en jobbig start på seriespelet. Favoriten IFK Oskarshamn vann med hela 6-2 (4-1).
– Det är aldrig roligt att förlora, men vi möter ett bra och effektivt IFK Oskarshamn, säger tränaren Thomas Kongstad.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Västervik fick en drömstart när Viggo Rutfjäll satte 1-0 på straff efter två minuter. Ledningen höll sig dock extremt kort. Oskarshamn svarade med två snabba och ledde efter fem minuter.

– De rullar upp oss och det var en häftig start på matchen.

Oskarshamn var bättre i första och gjorde två mål precis före paus. I andra skapade Viggo Rutfjäll viss nerv med en reducering, men IFK var snäppet vassare och vann med 6-2.

– Det är lite för mycket mål och det speglar inte matchen egentligen, men det är en fullt rättvis seger. De får mål i rätt lägen. I andra rättar vi till en del och kommer in i det igen. Vi får dit en reducering och spelar rätt bra då. Delar av matchen är jag ganska nöjd med, säger Kongstad.

Tvåmålsskytten Viggo Rutfjäll plussas tillsammans med Elliot Caesar, Axel Rosenmüller och Damon Sevlidis.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Jakob Karlsson

jakob.karlsson@dagensvastervik.se

073 501 41 26

Tabellservice

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: