Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
NU ÖPPNAR TACO BAR I VÄSTERVIK: ”VI ÄR SUPERLADDADE”

På skärtorsdagen öppnar Taco Bar i Västervik. Franchisetagare är Andreas Andersson, Christoffer Jönsson och Tobias Fiebig. Foto: Tess Hartikka/Pressbild.

NU ÖPPNAR TACO BAR I VÄSTERVIK: ”VI ÄR SUPERLADDADE”

Efter månader av renovering är det äntligen klart. Nu är det dags för restaurangkedjan Taco Bar att slå upp portarna i Västervik.
– Vi är superladdade – det har varit jobb in i det sista, säger Fanny Edmark, som är platsansvarig.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

I ett par månader har man hållit på att bygga om Guldkant Delis gamla lokaler i korsningen Bredgatan/Storgatan, och planen var att kunna öppna till påsk.

Och snacka om bra tajming. Det har slitits in i det sista för att hinna, och i morgon på skärtorsdagen slår dörrarna upp till det senaste stället på Västerviks restaurangmeny; Taco Bar.

Linda Eriksson, som är vd för Taco Bar, har tidigare sagt att man länge velat etablera sig i Västervik, och ser etableringen som en viktig del i kedjans tillväxt.

Franchisetagare är trion bakom bland annat Kingpin och ett antal andra restauranger i stan, Andreas Andersson, Tobias Fiebig  och Christoffer Jönsson. De kommer dock hålla sig mest i bakgrunden när det kommer till Taco Bar.

”Jobb in i det sista”

Platsansvarig för Taco Bar i Västervik är Fanny Edmark, som har jobbat tillsammans med ägartrion under en längre tid – bland annat med Kingpins lekland. Hon är taggad till tänderna inför morgondagens premiär.

– O ja, vi är superladdade. Det har varit jobb in i det sista, och vi är här och jobbar nu. Möblerna till uteserveringen kom i eftermiddags och det sista till köket strax därefter, så vi kör ända in i kaklet, säger hon och skrattar när vi når henne sent på tisdagskvällen.

Kommer ni att hinna klart?

– Jadå. Det räknar vi i alla fall med. Haha. Vi kommer vara redo för en kanonöppning, och om det skulle vara något som inte är helt klart så är det inget som våra gäster kommer märka något av.

Nyfikna Västerviksbor

Fanny berättar att man har fått jättefin respons av Västerviksborna och att intresset för etableringen varit stor.

– Det har kommit folk och kikat in hela tiden. Så fort dörren har stått öppen så har det varit någon där och sagt något positivt eller undrat. Det har varit jätteroligt.

Vad tycker du om lokalerna?

– De är jättebra och passar oss perfekt. Vi har renoverat dem efter våra behov, och skapat en mysig och fin lokal. Här kommer våra gäster att trivas.

Har ni förberett något extra inför premiären?

– Nja, vi är bara ivriga att visa vårt starka koncept direkt. Klockan 11.00 öppnar vi och kör för fullt. Här kommer våra gäster kunna förvänta sig god mat och dryck, både dagtid och på kvällarna – och framför allt en härlig stämning.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: