Snart är det dags för utställningen ”Vad betyder Ellen Key idag?” på Västerviks bibliotek. Utställningen görs av Kunskapskällans Vänner.
Foto: Tess Hartikka
Mellan den 11 och 25 april arrangeras utställningen ”Vad betyder Ellen Key idag?” på Västerviks stadsbibliotek. Bakom satsningen står Kunskapskällans Vänner, med stöd från bland andra Studieförbundet Vuxenskolan och Sparbankstiftelsen Spira.
Syftet är att lyfta fram Ellen Keys liv, idéer och betydelse både historiskt och i dagens samhälle. Föreningen lfter att hennes idéer om bildning, demokrati och kvinnors rättigheter är fortsatt aktuella. Hennes tankar lever vidare både i forskning och i dagens initiativ som ”Nya Tolfterna”, inspirerade av hennes arbete för samtal över klassgränser.
– Hon var en kvinna som var världsberömd på den tiden, och Västerviks kommun är ju hennes gamla hemtrakter. Hon växte upp på herrgården Sundsholm som ligger precis söder om Lunds by, och hon är begravd på gamla kyrkogården i Västervik. Hon ville ju egentligen alltid köpa tillbaka sin barndomsgård, men det blev aldrig så, säger Eva Zryd, ordförande i Kunskapskällans Vänner.
"Väldigt annorlunda mot hur det såg ut då"
Utställningen kommer att skildra flera delar av hennes liv och gärning, från barndomen till hennes arbete för fred, demokrati och kvinnors rättigheter.
– Mycket av det hon jobbade för då tar vi för givet i dag, men det var en annan tid då. Hon var väldigt modern på sin tid. Vi kommer skildra det som var viktigt i hennes liv: vad hon kämpade för, vad hon skrev om, vad hon skapade och vad som finns kvar i dag. Vi har lånat en del unika grejer och kommer förstås att ställa upp en hel del böcker.
Bland annat lyfts hennes idéer om barn och utbildning fram.
– Hennes tankar om barn var väldigt annorlunda mot hur det såg ut då. Hennes bok ”Barnens århundrade” är tyvärr fortfarande väldigt aktuell nu, 100 år senare.
Flera föreläsningar inbokade
Utställningen invigs den 11 april med ett föredrag av journalisten Ingrid Thörnqvist. Den avslutas den 25 april med en föreläsning om Ellen Keys tankar kring ”skönhet för alla”, följt av en gemensam vandring till hennes grav.
Dessutom arrangeras en extra programpunkt den 9 maj i Bryggaren, där författaren Ulrika Knutson föreläser om Ellen Keys fortsatta relevans.
– Vi vill verkligen uppmärksamma henne, säger Eva Zryd.