Annons:

Sök
Kvinna vaknade mitt i natten – skrämde tjuvarna på flykt

Foto: Genrebild

Kvinna vaknade mitt i natten – skrämde tjuvarna på flykt

En kvinna i kommunen vaknade mitt i natten av ljud från sitt förråd. När hon gick för att se vad det var som lät stormade två tjuvar ut och sprang från platsen.

Det var en knapp timme in på söndagsdygnet som händelsen ska ha inträffat på Repslagarebacken i Gamleby. En medelålders kvinna vaknade då av att hon hörde ljud komma från förrådet utanför huset.

– När hon gick ut för att kontrollera vad det var som lät sprang två personer ut från förrådet och stack från platsen. Enligt kvinnan ska de ha varit mörkklädda och haft huvor på sig, berättar Ulf Gollungberg vid polisen.

Troligtvis blev förövarna avbrutna, för enligt målsägaren ska ingenting saknas i förrådet. Ärendet rubriceras som försök till stöld och det finns ännu inga misstänkta.

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvastervik.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

Annons: