Bilden är en genrebild.
Foto: MostPhotos
En relativt ny form av bedrägeri har noterats och ökat i våra trakter den senaste tiden. Den går ut på att bedragare kontaktar personer och uppmanar dem att spärra sitt bankkort. Detta görs genom att gå in på en angiven webbsida och sedan skriva in sina kortuppgifter. Därefter utnyttjar bedragarna dessa uppgifter för att göra köp och uttag.
Detta drabbade en man i 40-årsåldern i Västervik under onsdagseftermiddagen. Totalt har det beställts varor för 13 000 kronor som har dragits från hans konto.
Polisens uppmaning
– Nu är det polisanmält och mannens bank är kontaktad, så våra kollegor på bedrägerisektionen kommer utreda ärendet, säger Ulrika Fagerlind vid polisen.
– Det förekommer väldigt mycket bedrägerier nu, så det är återigen på plats med en uppmaning till alla att vara mycket försiktiga. Utför aldrig uppmaningar som du får via nätet eller telefonen, utan ta alltid kontakt med din bank själv och kontrollera. Detsamma gäller inloggningar eller utlämnande av koder, nummer och uppgifter. Gör aldrig någonsin det på anmodan. Det är också viktigt att alltid polisanmäla bedrägerier eller misstänkta försök, säger Fagerlind.