Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
ÄGGFÖRETAGAREN ÅTALAS FÖR GROVT DJURPLÅGERI

En man i 50-årsåldern från Hultsfreds kommun åtalas misstänkt för två fall av grovt djurplågeri. I det ena fallet har han låtit levande höns vistas i en container tillsammans med döda höns. Upptäckten gjorde i februari 2024. Foto: Lotta Madestam

ÄGGFÖRETAGAREN ÅTALAS FÖR GROVT DJURPLÅGERI

En man i 50-årsåldern från Hultsfreds kommun åtalas misstänkt för två fall av grovt djurplågeri. Äggföretagaren ska ha slaktat tusentals höns och låtit levande höns gå i berget av döda på en gård i Vimmerby kommun i februari förra året. 

Enligt den nyligen inlämnade stämningsansökan har mannen genom vanvård utsatt flertalet höns för lidande utan att det fanns godtagbart skäl vid två tillfällen under första halvan av 2024. Det har inträffat på ett företag i Vimmerby kommun.

Vanvården har i det första fallet, som har hänt någon gång mellan 18 februari och 23 februari, bestått i att mannen låtit levande höns vistas i en container tillsammans döda höns, utan tillgång till varken skydd eller foder. 

Åklagaren anser att brottet bör bedömas som grovt eftersom vanvården har pågått under lång tid, inneburit ett allvarligt lidande för djuren och omfattat ett större antal djur. 

I det andra fallet, där brottstiden är satt mellan 20 mars och 30 mars, har vanvården handlat om att han har underlåtit att ge hönsen foder. 

Åklagaren hävdar att brottet bedöms som grovt eftersom vanvården har pågått under en längre tid, inneburit ett allvarligt lidande för djuren, omfattat ett stort antal djur och lett till att i vart fall 500 höns dött. 

Den misstänkte mannen vidgår delar av händelseförloppet men förnekar brott. Det finns flera vittnen som har gjort iakttagelser i samband med gärningarna.

Annons:

Ossian Mathiasson

ossian.mathiasson@dagensvastervik.se

0703787116

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: