Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Tjuv stal kamerorna som fångade inbrottsstölden på film

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Tjuv stal kamerorna som fångade inbrottsstölden på film

När larmet aktiverades och övervakningskamerorna började filma larmade ägaren av ett fritidshus polisen om ett pågående inbrott.

Annons:

Det var strax innan klockan 07 förra lördagen som målsäganden, en man i 55-årsåldern från kommunen, upptäckte att larmet aktiverats i hans fritidshus mellan Gamleby och Överum. På övervakningsfilm kunde målsäganden se hur en man höll på att bryta sig in i huset.

När polisen kom till platsen var tjuven försvunnen, men tack vare övervakningsfilmen kunde han identifieras. När polisen lite senare knackade på och gjorde husrannsakan hos den misstänkte mannen hittade man stöldgodset; de två övervakningskameror som just hade fångat inbrottsstölden på film.

Den misstänkte mannen förhördes och erkände på plats. Kamerorna kunde sedan återlämnas till sin ägare.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: