Under torsdagsmorgonen, när vår tidnings Jakob Karlsson är på plats vid skolan, är det betydligt färre barn och vårdnadshavare än vanligt som stressar med lämningen.
Det är nämligen 132 barn som har anmält frånvaro. Naturligtvis kan det vara sjukdom och annat, men en hel del beror nog på det hot om skolskjutning som upptäcktes vid 14.30-tiden under onsdagen. HÄR kan du läsa mer.
– Det här är tråkigt, så är det ju. Det har inte hänt i Vimmerby tidigare, men i Västervik har det varit en del. Vi har varit förskonade, men vi har bara väntat på det här. Jag vet inte om det är Tiktok och sådär, men mycket sådant påverkar. Många är oroliga och det är väl bra att de som skrivit klottret ser vilka konsekvenser det får, säger kommunpolisen Håkan Karlsson.
Hur ser du på att 132 barn är hemma?
– Var och en får känna sig för. Skolan försöker bedriva en vanlig skoldag och vi är här för att skapa trygghet. Det finns även andra vuxna vid entréerna i dag.
Vad tänker du om att vårdnadshavare låter barnen vara hemma?
– Jag kan inte tycka något om det egentligen. Det är upp till var och en att tänka på det och om man nu tror på att det här kommer ske. I normalfall brukar man inte skriftligen meddela om pågående dödligt våld. Då brukar det bara ske. Nu förvarnar man och då borde man ju också inse att vi är med på banan.
"Väcker vår lilla stad"
Polishuset i Vimmerby ligger ett stenkast från skolan. Det blir en extra trygghet.
– Vi har ett helt polishus med tio man till som kan komma hit. Det borde rimligen vara en viss trygghet.
Efter de otäcka skolattacker som skett i Sverige de senaste åren har kommunerna och skolornas arbete för att förbereda sig ökat markant.
– Det som händer på andra ställen påverkar även våra skolor. Det väcker vår lilla stad och man ser över sin egen organisation.
"Kommit fram lite uppgifter"
Bara ett fåtal av de elever som är på plats har kommit fram för att prata med kommunpolisen.
– Nej, jag kan inte tycka att det varit många. De är ganska vana vid mig också. Det har varit lugnt och tryggt. Några yngre barn har kommit fram och undrat, men annars har det varit ganska lugnt.
Nu pågår en förundersökning efter hotet om skolskjutning.
– Det finns vissa uppgifter kan man säga och vi får se vi hamnar.
På papperet har man ingen misstänkt, men det ska finnas en del uppgifter att jobba vidare med.
– Ja, det har kommit fram lite uppgifter. Vi håller på nu och får se vad som händer.
Jakob Karlsson
Simon Henriksson