Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Då ska elnätet i Västervik besiktigas med helikopter

Elnätet i Västervik ska besiktigas med helikopter. Foto: MostPhotos

Då ska elnätet i Västervik besiktigas med helikopter

Besiktning med helikopter utförs regelbundet på ledningsnätet på landsbygden för att förebygga eventuella störningar. 

Annons:

Det ska ge en ökad driftsäkerhet och minska risken för elavbrott. 

Nu är det snart dags igen. Flygningen planeras att genomföras i slutet av vecka tolv. Besiktningen är väderberoende och tidvis flyger helikoptern väldigt lågt för att kunna inspektera ledningarna på nära håll. 

Det rör sig om elnätet kring Västerviks tätort, den norra delen är Hjorten och ut mot Falla, och den södra delen är Botorps bro, Slingsö och sedan väster ut mot Västrum och Gunnebo. Även några öar, bland annat norra och södra Malmö samt Idö kommer att besiktigas.

"Besiktningen är en viktig del i vårt arbete för att underhålla och förbättra elnätet i området. Den är också ett viktigt underlag för att se var vi behöver röja och ta ned träd i ledningsgatorna. På så sätt minimeras risken för att träd faller ned över ledningar i samband med till exempel hård vind eller tungt snöfall", skriver Västerviks Miljö och Energi AB.

Bolaget beklagar de eventuella olägenheter som kan uppstå.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Kommentera

Kommentarerna nedan omfattas inte av utgivningsbeviset för www.dagensvastervik.se.

Annons:

Annons: