Tony Lindgren (t.h) krokade arm med Tom Johansson från Far & Son för att lyckas arrangera Barncancergalan även i år. Foto: Tess Hartikka
Bakom galan står Tony Lindgren och Pierre Andersson, som startade arrangemanget för att hedra sin vän efter hans bortgång i cancer 2023. Anledningen till att pengarna går just till Barncancerfonden är för att Jack varje år brukade ha en insamling till dem i samband med sin födelsedag.
– Han var en oerhört mjuk och snäll kille, säger Tony Lindgren, som lärde känna honom i början av 2000-talet.
Jack Vreeswijk hade en stark koppling till Västervik och uppträdde 19 år i rad på Visfestivalen.
– Jack älskade Västervik och Västervik älskade Jack. När han hade varit här några gånger och Hansi inte tog med honom i första artistsläppet, då blev det ramaskri! Folk undrade: "Var är Jack?!" Så han blev oerhört populär.
Nu flyttas galan
De två första galorna hölls på Bryggaren, och ledde till att de samlat in totalt cirka 70 000 kronor till Barncancerfonden. Men när det var dags att planera för det tredje året blev det inte riktigt som de tänkt sig.
– Det har hänt mycket för mig privat kan man säga, ibland kommer livet emellan och det blir inte riktigt som man tänkt sig. Det hade blivit svårt att få till det den här våren, så först tänkte att vi hoppar över ett år.
Det var då Tom Johansson kom in i bilden, som äger puben Far & Son tillsammans med sin pappa. För honom kändes det självklart att ställa upp, och de bestämde sig för att flytta kvällen till puben i stället och att det fick bli på hösten.
– Allt går ju till något bra så det är klart att man vill köra. Det är en jättebra grej, och i och med att vi har en scen som står färdig här så är det ju ganska enkelt att arrangera. Jag har ju också många runtomkring som drabbats av cancer, som pappa till exempel, säger Tom Johansson.
Den 12 september blir det alltså gala igen. På Far & Son finns plats för omkring 150 personer. Det blir inga förköpsbiljetter, utan inträde betalas i dörren. Alla artister ställer upp gratis och alla intäkter från entré och lotteri går oavkortat till Barncancerfonden.
– Det kommer bli en kanonkväll i Vreeswijks-anda, och det blir roligt att testa ett nytt koncept med att vara på en pub i stället. Vi är jätteglada över att Far & Son ställde upp på detta, och att vi kunde göra det under hösten istället gör att vi inte bryter kedjan, att vi nu kunde hålla evenemanget för tredje året i rad, säger Tony Lindgren.
Olle Vreeswijk på affischen
Eftersom det är några månader kvar till evenemanget är inte allt helt spikat än, men en av årets artister som arrangörerna kan avslöja redan nu är Olle Vreeswijk, som är Jack Vreeswijks son och Cornelis barnbarn.
– Förra året var han hemlig artist och gjorde sin scendebut, sen har han fortsatt med Love Tholin som var Jacks gitarrist. Det är roligt att kunna presentera Jacks yngsta grabb som kör både sin pappa och sin farfars låtar. Det är häftigt med den tredje generationen Vreeswijks på scen, och den här gången står han med på affischen också, säger Tony Lindgren.
Även Joakim Rosendal, som turnerade med Jack, medverkar i årets gala, samt Mattias Lindvall och Tony Lindgren själv.
– Kanske bjuder vi på någon överraskning även i år, vi brukar vara bra på det!