"Nu ska vi ta fram handlingsplaner för hur detta ska åtgärdas", säger Anders Björlin, kommundirektör i Västervik.
Foto: Pressbild
Granskningen har genomförts av Svensk Certifiering Norden AB och omfattade 18 verksamheter inom både bolag och förvaltningar i Västerviks kommun.
Två av avvikelserna rör hur kommunen följer upp och hanterar leverantörskontakter. En annan gäller dokumentstyrning och versionshantering. Dessutom pekar revisionen på brister i säkerhetsåtgärder på en byggplats samt brister i brandskyddsarbetet på en enhet.
– Det är en lite större granskning i år och det är bra att vi tar tag i de här sakerna. Nu ska vi ta fram handlingsplaner för hur detta ska åtgärdas. När vi har löst det så får vi inte bara behålla vårt ISO-certifikat, vi blir också bättre som kommunorganisation, säger kommundirektören och koncernchefen Anders Björlin i ett pressmeddelande.
Kommunen måste nu rätta till bristerna för att certifieringen ska gå igenom.
Fick även beröm
Samtidigt fick kommunen beröm i revisionen. Bland annat lyfts arbetet med informationssäkerhet fram, liksom öppenheten mot media och medborgare. Revisorerna uppmärksammade särskilt att kommunen håller presskonferenser efter nämndmöten, något som enligt dem inte är självklart i alla kommuner.
– De gillar också de medborgardialoger som vi haft inför större projekt och att det nu finns ett större kund-tänk och ett kontaktcenter som tar emot medborgare på ett strukturerat sätt, säger kommunens kvalitetssamordnare Susanne Martinsson.
Västerviks kommun var 2020 först i Sverige med att ISO-certifiera hela kommunkoncernen och uppges fortfarande vara unik i att göra det samlat för bolag och förvaltningar.
– Det här är ett sätt att knyta ihop koncernen och att systematiskt jobba med förbättringar. Efter tid så höjer vi nivån i hela kommunkoncernen och kvaliteten för medborgarna blir bättre, säger Anders Björlin.