Lions julklappsförsäljning har varit en tradition i Västervik i över 20 års tid. Här är en gammal bild från när de anordnade eventet på Stora torget och kön ringlade sig lång även då.
Foto: Privat
Hittills är det omkring 250 paket kommer att vara tillgängliga för försäljning på söndag. Förra året var det rekordmånga som kom till deras julklappsförsäljning, och Christer Johansson på Lions tror att trycket kommer att vara högt även i år.
– Det brukar vara jättelång kö drygt en timme innan. Sen så säljer vi alla på en kvart ungefär, säger han.
Alla paketen säljs för 100 kronor, och köparna vet inte vad de får förrän de öppnar sina julklappar. Ett antal av paketen innehåller så kallade högvinstpaket, där värdet överstiger 1000 kronor. Christer påpekar att om alla 250 paket säljs, kommer Lions att samla in ungefär 25 000 kronor. De insamlade medlen kommer i år att gå till diakonerna i Västervik och ätstörningsenheten på Västerviks sjukhus.
– Vi vill skänka till ätstörningsenheten för att kunna göra något för patienterna, och diakonerna har ett brett kontaktnät med de som har det lite krisigt i sin ekonomi till julen till exempel.
Engagemang för en god sak
För Christer Johansson handlar engagemanget i Lions om att kunna hjälpa andra.
– Jag har en önskan att kunna hjälpa. Sen är det också en väldigt bra gemenskap inom Lions. Vårt motto är att Träffas, Trivas och Tjäna, och så är det över hela Sverige. Lions är ju en hjälporganisation som delar ut pengar både lokalt som i det här fallet men också nationellt och internationellt. Det fina med Lions är ju att pengarna oavkortat går ut till hjälpverksamhet.