En lantbrukare från Hultsfreds kommun åtalas för grovt djurplågeri. Genrebild.
Foto: MostPhotos
Det handlar om cirka 110 nötkreatur, 60 får och 15 getter. Brottstiden är i början av 2023. Åklagaren menar att brottet bör bedömas som grovt med tanke på antalet djur. Fodret han gett djuren ska ha hållit för låg kvalité, vilket lett till att djuren svultit och avmagrat.
När det gäller två kor anser åklagaren att mannen borde ha gett dem vård eller avlivat dem.
Fått flera krav genom åren
Mannen nekar till brott. Bland bevisningen finns vittnesuppgifter från en person som rör de djurskyddskontroller som genomförts på gården samt ett vittne som analyserat fodret. Det finns också flera kontrollrapporter från Länsstyrelsen som utfärdats mellan 2022 och 2023.
I februari 2023 fattade Länsstyrelsen beslut om att tvångsomhänderta djuren. Enligt SR Kalmar var fyra kor tvungna att avlivas direkt.
I samma ärende är mannen misstänkt för brott mot vapenlagen på grund av att han innehaft 244 kulor utan tillstånd. Utöver det har mannen även erkänt brott mot lagen om animaliska biprodukter sedan han inte hanterat ”kadaver av kor och andra djur på rätt sätt”.