Enligt larmet, som inkom strax efter klockan nio på förmiddagen, skulle det handla om drivmedel eller olja som läckt ut.
– Det är en lastbil som verkar ha kört emot något, så att det har slagits hål i tanken. Vi är precis framme där på plats, säger räddningstjänstens ledningsoperatör vid klockan 9.15.
Uppskattningsvis har det runnit ut ungefär 200-250 liter diesel. Detta ledde till totalstopp i trafiken på Hamngatan då dieseln har runnit åt det hållet. Initialt hade de en prognos på att arbetet skulle ta en timme, men vid 10.45 var vägen fortfarande avstängd.
För att få bort all diesel använder de sig av absorbtionsmedel, och man har även tagit hjälp av en av de grävskopor som redan fanns på plats eftersom Storgatan byggs om.
Uppdatering 10.45:
Saneringen på plats är färdig. Nu väntar de på att bärgare ska flytta på lastbilen. Hamngatan kommer att vara fortsatt avstängd tills lastbilen har flyttats.