Ewa Myhrén slutar som grundskolechef den 31 oktober.
Foto: Arkivbild
Ewa Myhrén började i Västerviks kommun redan 1994. Hon har jobbat som lärare, utvecklingsledare och rektor. Sedan 2017 har hon varit grundskolechef i kommunen.
Men snart är den tiden förbi, vilket Västerviks-Tidningen var först att berätta. Den 31 oktober slutar hon sin tunga tjänst i kommunen.
– Det är klart att det känns både bra och dåligt. Det är alltid så att det finns för- och nackdelar med allting. Jag kommer sakna det, säger Ewa Myhrén.
Vad är det som gör att du slutar?
– Det var ett sådant läge nu som gjorde att jag valde att lämna tjänsten. Det är flera olika parametrar som spelar in, säger hon utan att vilja gå närmare in på varför.
Hur vill du summera dina år?
– Jag har haft väldigt roliga år och väldigt utmanande år. Det är saker som har varit väldigt positiva men också delar som varit svåra och jobbiga. Tillsammans med rektorsgruppen har vi gjort väldigt många saker tillsammans. Det handlar om alltifrån strukturer i hur vi jobbar i vår grupp till att hantera pandemin. Vi har också haft en förändrad skolstruktur med demografin, där vi behövt anpassa skolornas kostymer och tillsammans utvecklat verksamheten. Det är väldigt många ord, så det går inte att summera i en mening.
Lämnar skolans värld
Nu lämnar hon skolans värld. I alla fall för en tid.
– Just nu gör jag det, men sedan vet man inte vad framtiden leder mig in på. Vad det är lämnar jag tills vidare hos mig själv.
Har du klart med ett nytt jobb?
– Jag har lite olika saker på gång, men inget definitivt.