Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Ägaren lokaliserad – ska fånga in hästarna

Två hästar ska på fredagsmorgonen tagit sig ut ur sin hage, sprungit en bra sträcka och befinner sig nu intill E22 i Västerviks kommun.

Det var vid klockan 08.05 som polisen fick larm om att två hästar setts springa på Hjortedvägen ut mot E22 i höjd med Blankaholm. Enligt den senaste rapporten från polisen ska hästarna nu befinna sig i närheten av Rastplats Botorpström.

– Det verkar som att de har sprungit en bit, men det är ännu oklart varifrån de kommer. Både vittnen och polispatrullen på plats ringer nu runt för att försöka hitta ägaren. Här skulle vi gärna vilja ha allmänhetens hjälp, säger Sara Andersson, presstalesperson vid polisens regionledningscentral.

Vid 09.50-tiden gick polisen ut med att ägaren är lokaliserad och på plats för att fånga in hästarna.

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt

Micael Rundberg

micael.rundberg@dagensvastervik.se

073 098 65 05

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: