Annons:

Sök

Annons:

BakåtPausaPlayFramåt
Kvinna påkörd i fredags – vårdas fortsatt på IVA

Bilden är en genrebild. Foto: MostPhotos

Kvinna påkörd i fredags – vårdas fortsatt på IVA

Räddningstjänsten har larmats om en trafikolycka på Stora infartsvägen i Västervik. En person är förd till sjukhus. Föraren av personbilen misstänks för dubbla brott och har fått bilen beslagtagen.
Kvinnan är allvarligt skadad och vårdas fortsatt på IVA under måndagen.

Det ska röra sig om en påkörd person, enligt larmet, som kom vid 19.45-tiden på fredagen. Polisen skriver på sin hemsida att initiala uppgifter säger att det rör sig om en person som blivit påkörd vid en rondell.

Räddningstjänstens ledningscentral uppger vid 20.25-tiden att man redan lämnat platsen. En person har fått följa med ambulans till sjukhus. 

Vid 20.45-tiden uppger polisen att den påkörda personen är en kvinna i 50-årsåldern. Händelsen har inträffat vid ett övergångsställe och föraren av personbilen – en man i 70-årsåldern – är misstänkt för såväl vårdslöshet i trafik som vållande till kroppsskada. 

– Vi har även tagit beslut om att ta bilen i beslag för en eventuell teknisk undersökning, säger Fredrik Bratt, presstalesperson vid polisen.

Varför tas bilen i beslag?

– Det vill jag inte gå in på, jag vill inte föregå utredningen. Jag vet inte heller förarens inställning till det som skett.

Vet ni något om i vilken hastighet det här har skett?

– Nej.

Vid 21.30-tiden gick Region Kalmar län ut med en olycksbulletin. Kvinnan som blev påkörd är hemmahörande i norra länsdelen. Hon bedöms vara allvarligt skadad efter händelsen och är inlagd på intensivvårdsavdelning.

Uppdatering, måndag 4 augusti:

Kvinnan är allvarligt skadad och vårdas fortsatt på IVA. Enligt regionens pressjour bedöms dock läget vara stabilt.

Texten är uppdaterad.

Simon Henriksson

simon.henriksson@dagensvastervik.se

076 815 45 71

Annons:

Annons:

Annons:

Kommentera

Annons:

LEDIGA JOBB

LEDIGA BOSTÄDER

VECKANS FRÅGA


Rösta Se resultat
Läs in fler nyheter

Annons:

Annons: