Det var på Arlanda som den terrormisstänkte Vimmerbybon greps.
Foto: MostPhotos
Det var i början av juni som en ung Vimmerbybo greps på flygplatsen Arlanda av Säkerhetspolisen. Han ska då ha varit på väg att lämna landet för att utföra terrorism, enligt misstankarna.
Mannen är även misstänkt för grov finansiering av terrorism samt deltagande i terroristorganisation.
Brottstiderna är satta under december och januari för de senare brotten och den 1 juni för själva resan. Vilket land och vilken terroristorganisation mannen var på väg till är okänt. Brottsplats för både finansieringen och deltagandet är dock mannens egen bostadsadress i Vimmerby.
Mannen har suttit häktad sedan i början av juni och åklagaren Per Lindqvist vid riksenheten för säkerhetsmål har ännu inte kommit till skott med något åtal. Varje gång häktningstiden gått ut har den förlängts. Senast det skedde var den 18 september och då fick åklagaren till den 11 oktober på sig.
I dag gick den tidsfristen ut, men mannen blir kvar i häktet. Attunda tingsrätt bekräftar för vår tidning att tidsfristen nu förlängts till den 8 november.
Vi har sökt Per Lindqvist utan framgång.
HÄR kan du läsa mer om ärendet.